O čaji

Čaj je nápoj z lístků čajovníku a patří mezi nejrozšířenější nápoje na světě. Můžete se s ním setkat na všech kontinentech, kde ho lidé pijí každý den. Pro někoho je to pouze nápoj, který zahřeje a uhasí žízeň, pro jiné je to čajový rituál a součást životního stylu. Ponořte se s námi do světa čaje a odhalte jeho tajemství.

Úžasné věci, které se stanou, když začnete pít zelený čaj

  • O čaji

Pravděpodobně jste již mnohokrát slyšeli o zdravotních přínosech zeleného čaje. O skvělém obsahu antioxidantů a živin, které jsou prospěšné pro vaše tělo a mysl. Zelený čaj je jedním z nejstarších nápojů. Je považován za "anti-aging nápoj."

V tomto článku se dozvíte, co můžete očekávat, když zelený čaj začnete pravidelně pít.

Načerpejte zajímavá fakta, která vás zaručeně povzbudí k tomu, že si ještě dnes uděláte svou chvilku se šálkem zeleného čaje!

Některé z těchto výhod jsou stále předmětem debaty, takže prosím, udělejte si klidně svůj vlastní výzkum, pokud chcete zelený čaj používat pro léčebné účely.

  • Ztráta váhy.

Zelený čaj zrychluje metabolismus. Polyfenoly, které se nachází v zeleném čaji, zvyšují hladinu oxidace tuků a zrychlují jeho odbourávání. Ovšem není to tak, že pokud budete pít denně litry zeleného čaje, jako zázrakem zhubnete. K ideální váze si pomozte i pohybem a vyváženým jídelníčkem. Navíc působí močopudně, takže nebudete zadržovat v těle přebytečnou vodu. Pro hubnutí je obzvláště vhodný čaj Matcha.

  • Regulace krevního cukru.

Zelený čaj zřejmě pomáhá regulovat hladinu glukózy a zpomaluje vzestup hladiny cukru v krvi po jídle. To může zabránit vyššímu vytváření inzulínu a výslednému ukládání tuku.

  • Snížení cholesterolu.

Zelený čaj snižuje špatný cholesterol v krvi a zlepšuje poměr dobrého cholesterolu k špatnému cholesterolu. Má také příznivý vliv na úpravu vysokého tlaku.

  • Zelený čaj proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě.

Zdá se, že zelený čaj zpomaluje onemocnění způsobené Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Studie prováděné na myších ukázaly, že poškozené mozkové buňky se díky zelenému čaji lépe obnovují.

  • Zničí zubní kaz.

Studie naznačují, že katechiny obsaženy v zeleném čaji pomáhají ničit bakterie a viry, které způsobují infekce krku, zubní kaz a další zubní nežádoucí stavy.

  • Zmírnění depresí.

L-theanin je aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v čajových lístcích. Je to látka, u které se vědci domnívají, že poskytuje relaxační a uklidňující účinky. Pravidelné pití zeleného čaje má velký přínos i při zmírnění depresí a úzkostí.

  • Lepší obranyschopnost organismu.

Katechiny obsažené v zeleném čaji mají silné antibakteriální a antivirové účinky. Tyto látky jsou účinné při léčbě všeho od chřipky po rakovinu.

  • Krásnější pleť.

Zelený čaj může pomoci v boji proti vráskám a známkách stárnutí. Je to kvůli jeho antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Studie na zvířatech i na člověku ukázaly, že aplikací kosmetiky ze zeleného čaje můžete snížit poškození pokožky slunečním zářením.

Kolik čaje vypít

Zelený čaj obsahuje mnoho dalších vitamínů, minerálních látek, aminokyseliny a třísloviny. Pokud chcete využít všechny výhody, které nám zelený čaj nabízí, je potřeba jej pít pravidelně, nejlépe každý den, v množství přibližně jeden litr. V létě si můžete připravený zelený čaj vychladit a získáte osvěžující a povzbuzující ledový čaj.

Rizika, která byste měli vědět

V zeleném čaji je kofein. Pokud jste citliví na kofein, pak by měl být váš limit jeden šálek denně.

Jaký zelený čaj

Existuje spousta možností, které můžete prozkoumat v naší internetové nabídce zelených čajů. Můžete zkusit míchaný zelený čaj s jinými zdravými přísadami, jako je například zázvor, ananas, goji.

Pro ty co chtějí opravdu intenzivní zážitek, doporučujeme tyto recepty.

 


 

Katechiny - Jsou látky složením podobné flavonoidům. Patří mezi polyfenoly. Jednotlivé molekuly se spojují a dochází tak ke vzniku oligomerních a polymerních kondenzátů, z nichž velká většina je biologicky účinná zejména jako antioxidanty.