O čaji

Čaj je nápoj z lístků čajovníku a patří mezi nejrozšířenější nápoje na světě. Můžete se s ním setkat na všech kontinentech, kde ho lidé pijí každý den. Pro někoho je to pouze nápoj, který zahřeje a uhasí žízeň, pro jiné je to čajový rituál a součást životního stylu. Ponořte se s námi do světa čaje a odhalte jeho tajemství.

Putování za čajem

  • O čaji

ZROZENÍ ČAJE

Kvalitní půda a optimální zeměpisná poloha, oboje potřebují země pěstující čaj splňovat. Je už mnohokrát dokázáno, že v rozumné míře čaj prospívá našemu zdraví. Nejen, že nás povzbudí, zahřeje či ochladí, ale dnes vědecké studie mluví i o prevenci proti rakovině, cukrovce a infarktu. Kdy byl tedy objeven tento zázračný nápoj?

Jak a kde to celé začalo?

Příběh čaje začíná v Číně. Podle legendy, v roce 2737 př.nl, čínský císař Shen-Nung seděl pod stromem, zatímco jeho služebník vařil pitnou vodu, když některé listy ze stromu spadly do vody. Shen-Nung, uznávaný bylinkář, se rozhodl zkusit ochutnat doušek nápoje, který jeho služebník náhodou vytvořil. Strom, pod kterým císař seděl, byl Camellia sinensis (Čajovník čínský, zvaný též Thea sinensis) a výsledný nápoj bylo to, co dnes nazýváme čajem.

Jiná legenda vypráví o indickém mnichovi jménem Daruma, jenž v roce 520 našeho letopočtu přinesl do Číny zenový buddhismus. Daruma dostal darem od císaře chrám s jeskyní, kde mohl meditovat. Mnich meditoval devět let. Devět let nezavřel oči, až jednoho dne přeci usnul. Mnich se rozzlobil, a aby ho spánek již nikdy nepřemohl, odříznul si oční víčka. Na místě, kam je odhodil, vyrostl keř – čajovník, z jehož listů lze připravovat nápoj zahánějící spánek.

Z Číny se vynikající nápoj rozšířil do Tibetu (Tibetský čaj s chutí, ve které dominuje zemitost a kořenitost s příjemně sladkým dozvukem sušených fíků.). Dodnes se tam pije smíchaný s jačím máslem ochucený špetkou soli.

 

Velkou oblibu si čaj získal v Japonsku.

Čaj tam rostl kdysi planě, později se však stal nápojem velmi rozšířeným a pro jeho přípravu se v 15. století začal uplatňovat čajový obřad převzatý z Číny. Tradice čajového obřadu se drží dodnes. Za pomoci nejlepšího čajového náčiní se připravuje až 4 hodiny.

V Indii, která byla dlouhou dobu anglickou kolonií, se skutečný zájem o čaj objevil až v 19. století. Dnes se za nejkvalitnější a nejdražší považuje čaj z oblasti Darjeeling (naši nabídku čajů z různých zahrad Darjeelingu najdete ZDE).

Na Cejlonu se začalo s pěstováním čaje tak trochu nešťastnou náhodou. Oblíbený zde byl především kávovník, který se zde kvůli rzi, jež zničila plantáže, nedal dále pěstovat. Na tomto ostrově se čaj cení podle nadmořské výšky, ve které roste. Nejkvalitnější čaj pochází z výšek okolo 2000 m.n.m.

Doporučujeme potěšit chuťové pohárky zeleným čajem Ceylon Sencha, který pochází z oblasti Kandy, místa, kde vznikly první čajové plantáže na Srí Lance.

Přestože si tento nápoj získal mnoho příznivců, našli se i odpůrci, kteří tvrdili, že pitím čaje ztrácí muži přitažlivost pro ženy.

Zmínky o čaji v Evropě

V rozvojové fázi dějin čaje Evropa zaostávala. Mezi Evropany jsou první krátké zmínky o tomto nápoji, až ve druhé polovině šestnáctého století. Čaj mezi prvními konzumovali lidé z Portugalska, kteří žili na východě jako obchodníci a misionáři.

Na přelomu století založil Holanďan místo pro obchodování s čajem na ostrově Jáva. V roce 1606 byla první zásilka čaje dodána z Číny do Holandska. Čaj se brzy stal holandským módním nápojem a odtamtud se rozšířil do dalších zemí v západní Evropě, ale kvůli vysoké ceně zůstal jen jako nápoj bohatých.

Po Portugalsku a Holandsku se stala třetí velmocí zapojenou do obchodu s Čínou a Indií Anglie, jejíž král Karel II se roku 1660 oženil s portugalskou Kateřinou. Oba prý byli velkými milovníky čaje.

  

Kateřina díky své výbavě čítající několik kilogramů čaje rozšířila lásku k tomuto nápoji po celé Anglii.

Postupně pronikla čajová kultura do Afriky, zbytku Asie, Indonésie a do Ameriky.

Dále si budeme povídat o zemích, které jsou s čajem spojeny. Podíváme se na to, co je to vlastně čaj a jak dlouhou cestu musí projít, než se dostane až do naší oblíbené čajové konvičky.  

A jaký čaj si uvařit k dalšímu čtení? Mrkněte na naše NOVINKY. Určitě si vyberete.