O čaji

Čaj je nápoj z lístků čajovníku a patří mezi nejrozšířenější nápoje na světě. Můžete se s ním setkat na všech kontinentech, kde ho lidé pijí každý den. Pro někoho je to pouze nápoj, který zahřeje a uhasí žízeň, pro jiné je to čajový rituál a součást životního stylu. Ponořte se s námi do světa čaje a odhalte jeho tajemství.

Ledové čaje - letní mrazivé osvěžení

  • O čaji

Není ledový čaj jako ledový čaj. Ty, které často znáte se supermarketů v plastových lahvích viděly čaj tak akorát na fotce a mnohdy se jedná o ochucenou vodu vyladěnou umělými barvivy, aromaty a s hromadou cukru. Připravte si domácí ledový čaj a poznejte ten rozdíl.

Zpátky do minulosti

Vraťme se ještě zpět do historie. Ledový čaj pochází ze Spojených států amerických, kde se pije už více než sto let. Ikdyž objev ledového čaje je připisován angličanovi Richardu Blechyndenovi, zástupci anglické čajové společnosti, který prodával indický čaj na Světové prodejní výstavě v St. Louis. Kvůli nesnesitelnému vedru ale o horký nápoj nikdo nejevil zájem, tak Blechynden přidal do šálků kostky ledu a rázem se z ledového čaje stal hit.

Ledový čaj nebo také Ice Tea je jedním z nejoblíbenějších nápojů američanů, téměř 80% zkonzumovaného čaje ve spojených státech tvoří právě ledový čaj. Příprava ledového čaje je jednoduchá a rychlá. Základ zpravidla tvoří klasický zelený nebo černý čaj, ale můžete ho připravit také z ovocných čajů nebo třeba z rooibosu. Čaj byste měli udělat silnější a nechat ho déle louhovat, po vylouhování se totiž mísí s ledovou vodou nebo s ledem, což by při standartní přípravě čaj příliš naředilo a byl by slabý.

 

Jak si připravit ledový čaj doma

Vodou o teplotě 90°C zalejte čaj v poměru 10 g (cca 8 vrchovatých čajových lžiček) na 600 ml vody. Ponechte 5 minut luhovat, poté přeceďte. Nádobu o objemu 1 l naplňte do 2/3 ledem (cca 400 g). Přes kostky ledu přelijte připravený čaj. Čaj můžete dát také vychladit do ledničky. K chlazenému čaji přidejte podle chuti plátky citronu nebo bylinky.

Ledový čaj skvěle osvěží v letních parných dnech. Podávejte ho v průhledných sklenicích a džbánku, aby vynikla jeho barva.

TIP: pokud se vám čaj zakalí a nebude krásně průzračný, zkuste příště do ještě horkého čaje přidat jedlou sodu.

Ledové čaje Oxalis

Vyberte si ledový čaj u nás, mícháme směsi tak, aby byla chuť ledového čaje výrazná a skvělá i po zředění ledem. Ledové čaje z naší nabídky jsou ideálním osvěžujícím nápojem bez použití konzervantů, umělých barviv a sladidel.

Ledový čaj Citrus – zázvor

Směs pravých bílých čajů Shou Mei, Pai Mu Tan, Snow Buds a zeleného čaje Banča v osvěžující kombinaci s citróny a zázvorem.

Ledový čaj Citrus - zázvor 50g

Ledový čaj Jahoda – levandule

Osvěžující chuť jahod, voňavé levandule a svěží máty pro inzenzivní zážitek z ledového nápoje.

Ledový čaj Jahoda - levandule 80 g

Ledový čaj Limeta – aloe

Pravý zelený čaj Sencha se svěžím citronem, lehce peprnou chutí máty a kyselou limetkou.

Ledový čaj Limeta - aloe 60 g

Lemon tart

Zelený čaj Sencha v propojení s vyváženou chutí sladkokyselého citronového koláče a sladkého smetanového krému.

Lemon Tart 70 g

Ledový punč

Připravte tento čaj na zahradní párty a budete za hvězdu, přitažlivá ovocná chuť s jemným nádechem alkoholu zachutná všem.

Ledový punč 80 g