O čaji

Čaj je nápoj z lístků čajovníku a patří mezi nejrozšířenější nápoje na světě. Můžete se s ním setkat na všech kontinentech, kde ho lidé pijí každý den. Pro někoho je to pouze nápoj, který zahřeje a uhasí žízeň, pro jiné je to čajový rituál a součást životního stylu. Ponořte se s námi do světa čaje a odhalte jeho tajemství.

Jen pro ženy a odvážné muže! Ženská cykličnost.

 • O čaji

Ženská cykličnost - v poslední době se o ní často mluví a hodně se šíří. Menstruace přestává být tabu.  Pokud s cykličností pracujete, je to dobře a pokud ne, tak tento článek berte jako návod, jak s ní začít snáze pracovat.

Krásné přirovnání je, že ženy jsou jako měsíc a muži jako slunce. Slunce ráno vyjde a večer zapadne, je to stále stejné. Víme, kde vyjde a kde zapadne. Občas jsou sice erupce ale není to nic proměnlivého.

Zatímco měsíc je hodně proměnlivý. Střídá se úplněk, nov a spousta dalších fází. Ženské tělo je z velké části ovlivněno hormony.

Podobně jako měsíc a roční období, přechází i žena z jednoho aspektu do druhého, proměňuje se a transformuje v souladu se svou přirozeností.

Se svou cykličností, můžete pracovat, pokud neberete hormonální antikoncepci. Hladina hormonů je tak přirozená. Pokud je do hormonální rovnováhy nějak zasaženo uměle, tak nelze pozorovat.

4 fáze na celý menstruační cyklus.

Jako je v přírodě jaro, léto, podzim, zima, tak i v menstruačním cyklu je tomu podobně. V každém týdnu (plus minus) je nějaké jiné období. V každém tom období, my ženy máme nějaké konkrétní projevy chování, máme nějaké dary. Něco co nám v tomto období jde nebo nejde (ať už sami k sobě, k muži, k okolí, v sexu, k dětem a tak dále). V každé fázi nám můžou pomoci i bylinky. Napovíme vám, které jsou vhodné a kdy. 

JEDNOTLIVÉ FÁZE

 

Fáze menstruační (Od prvního dne menstruace. Fáze Zimy/Vědmy)

Začneme fází menstruační, protože tu můžete nejlépe pozorovat. Žena více reaguje na své sny a cítí se být součástí přírody.

Fáze menstruační je fáze odpočinku, je třeba se vzdálit od běžného světa, jít spát a snít. Celkově zpomalit.

ŽENA JE:

 • intuitivní
 • uvnitř sebe
 • potřebuje klid a odpočinek
 • není akční, ani aktivní

TIP: Uvařte si lahodný čaj vytvořený přímo pro tuto fázi a zhodnoťte si celý minulý měsíc, jak probíhal. Co se vám líbilo, nelíbilo a čeho jste dosáhly. Jste hodně naladěny na svou intuici a dokážete vyřešit problémy, které vás trápily.

Lunární čaj - fáze menstruační - Ponořte se do sebe, zklidněte a zpomalte. Tento lunární čaj pro fázi menstruační díky řebříčku a třezalce mírní projevy menstruačního cyklu. Máta vám pomůže vstoupit do stavu relaxace. Mají pozitivní vliv na duševní zdraví a emoce. Vše staré odchází, aby mohlo přijít nové.

RADA PRO MUŽE: Vhodné je ženě v této fázi více pomáhat a převzít nějaké úkoly. Nachystat večeři pro rodinu nebo uklidit nádobí z myčky. Žena, tak nabere spoustu energie a odvděčí se vám v dalších týdnech, kde bude z této energie čerpat.

 

Fáze preovolační (Jaro/Panna)

Dynamické a vyzařující. Ženské tělo je osvobozeno od rozmnožovacího cyklu a žena patří jenom sama sobě.

Stává se sebejistou, společenskou a schopnou se vypořádat se všemi vnějšími těžkostmi, které jí život přinesl.

Má odhodlání, ambice a je schopna toho více zvládnout. Dosahuje svých cílů.

ŽENA JE:

 • akční, energická
 • zažívá jarní rozpuk, má růžové brýle
 • vše je čerstvé, obnovené
 • miluje nové začátky, učí se novým věcem

V tomto období nejste moc empatická. Jste raději sama a chováním se hodně podobáte mužům. S mužem si rozumíte nejvíce za celou dobu cyklu. Můžete být hodně ambiciózní a zapomínat na své okolí. Je velká pravděpodobnost, že budete mít tendence začít tisíc věcí. Pak ale zjistíte, že máte energii na dokončení jen jedné nebo dvou. Nijak se tím netrapte a příště si tolik nenakládejte na svá bedra.

TIP: Máte v hlavě už dlouho v plánu, že chcete vyzkoušet nějaký nový sport nebo se nějaké nové dovednosti naučit? Nikdy nebude vhodnější doba, než teď!

Lunární čaj - fáze preovulační  - Hodně aktivní, smyslná a sebevědomá fáze cyklu. Díky směsi bylinek v tomto lahodném čaji, získáte energii na všechny úkoly a projekty, které jste si pro sebe nachystala. Šalvěj podpoří hormonální vyrovnanost a imunitní systém. Rybíz pozitivně působí na činnost dýchacího systému. Ostropestřec navíc tělo pročišťuje.

RADA PRO MUŽE: Nemusíte se snažit s ženou držet krok. Stačí, když ji necháte si vším projít a podpoříte ji.  Ženy se v této fázi rády milují na nezvyklých místech.

 

Fáze ovulační (Matka /Léto)

Fáze, kdy se žena přestane starat jen sama o sebe, protože je více připravena na nesobeckost v mateřství. Vlastní touhy a potřeby nejsou pro ženu důležité. Ráda se stará o druhé. Vyzařuje z ní láska a soulad. Může působit na ostatní jako magnet. Lidé u ní budou nacházet pomoc a podporu.

ŽENA JE:

 • pečující
 • mateřská
 • společenská
 • hýčká partnera
 • má trpělivost na rodinu

TIP: Pokuste se myslet i v této fázi cyklu více na sebe ať nejste vyčerpaná. Nemůžete jen dávat a sama nepřijímat. Zajděte si na masáž, kosmetiku nebo pedikúru. Nechte se namasírovat od partnera.

Lunární čaj – fáze ovulační - Jste ve fázi zrání, kdy jste tvořivé, toužící, pečující a láskyplné. S bylinami namíchanými speciálně pro tento týden prociťte svou ženskou sílu. Meduňka pomáhá upravovat hormonální nevyrovnanost, odstraňuje nervové napětí a podporuje dobrou náladu.

RADA PRO MUŽE: V období ovulace se o vás žena ráda stará. Ráda vaří, pere, chce vás hýčkat. Potřebuje vás mít u sebe. Připravte ženě nějaké rande, nechte ji vypovídat a ona se vám velkoryse odvděčí.

 

Fáze premenstruační (Čarodějka/Podzim)

Energie kouzelnice se objeví, když se uvolní vajíčko a když ještě není oplodněné. Sexualita je v této době velmi intenzivní. Energie může být vášnivá, žena se může projevovat v ohromné nespoutané tvořivosti. Zlepšuje se intuice, schopnost vhledu a inspirace.

ŽENA JE:

 • kreativní
 • náladová
 • bolavá, premenstruační syndrom
 • přecitlivělá
 • kritická
 • hodně pracuje, uklízí, třídí
 • dotahuje projekty
 • vyhazuje nefunkční vzorce ze života

Ve fázi premenstruační jste velmi kreativní. Využijte toho! Některá z vás bude malovat, některá péct a některá tančit. Dělejte vše, na co máte chuť. Pokud si ten čas na tvoření nenajdete, budete nervózní a nešťastné. Poroste frustrace a napětí.

Začněte pracovat se svou cykličností. Zapisujte si své pocity do diáře. Zmírníte tak PMS a nebudete vyvolávat hádky. Bude vás bavit na sobě pracovat.

TIP: Vyberte si problém, na kterém chcete pracovat (např. nespokojenost v práci, nedostatek času sama na sebe, nespokojenost ve vztahu apod.). Vezměte si tužku a papír a pište všechny možnosti, které vás napadnou. Buďte co nejhravější.  Poté si projděte vaše nápady. Možná tam hned uvidíte ten pravý a pokud ne, proškrtejte ty, které nejdou a vraťte se k novým nápadům později. Když už jsme se zaměřily na situaci, kterou chceme řešit, otevřel se nám kanál tvoření a inspirace dřív nebo později přijde. Důležité rozhodnutí nechte projít celým cyklem. Můžete do problému lépe nahlédnout a lépe se rozhodovat.

Lunární čaj - fáze premenstruační - Fáze cyklu, kdy se ženy otevírají své intuici, vlastním pocitům a kreativitě. Typická je také přecitlivělost a náladovost. Kontryhel zajistí premenstruační komfort, třezalka se postará o naše duševní zdraví a společně s měsíčkem osvěží tělo. U citlivých osob možnost fotosenzibilizace.

RADA PRO MUŽE: Milujte ženu takovou, jaká je. Stůjte při ní. Pokud tuto fázi ustojíte, ráda s vámi bude zkoušet nové věci. Pokud tomuto tématu zůstanete otevřený, začnete se najednou cítit lépe. Zjistíte, jak ženě lépe porozumět, co se s ní děje a proč se tak chová. Vy vlastně doma nemáte jen jednu ženu ale ženy čtyřiJ Žena, se vám neustále mění. Naberte odvahu a využívejte výhody. Proměňte tato fakta ve svůj prospěch.

Milé ženy, v každé fázi jsou světlé a tmavé podíly. Mezi jednotlivými fázemi neexistují hranice. Jedna plynule přechází v druhou. Možná zjistíte, že ve svém cyklu můžete tyto energie dělit ještě dál. Začněte se akceptovat a probuďte všechny stránky své přirozenosti. Pokud se chcete dozvědět ještě více, prostudujte knihy Rudý měsíc a Cyklická žena od autorky Miranda Gray. Myslete na sebe a povzbuzujte své tělo v každé fázi vhodným lahodným čajem (také jako dárkové balení). Lunární čaje Oxalis vám v každé fázi vašeho cyklu pomohou zharmonizovat nejen tělo ale i ducha.